NKFIH K147304
2024.01.01 - 2027.12.31
Kutatásvezető: Kovách Imre
A kutatás résztvevői: Balogh Karolina (TK SZI), Csizmady Adrienne (TK SZI), Csurgó Bernadett (TK SZI), Dávid Beáta (TK SZI), Gerő Márton (TK SZI), Győri Ágnes (TK SZI), Hajdu Gábor (TK SZI), Horzsa Gergely (TK SZI), Huszár Ákos (TK SZI), Illéssy Miklós (TK SZI), Kovács Eszter (TK KI), Kőszeghy Lea (TK SZI), Kristóf Luca (TK SZI), Papp Z. Attila (TK KI), Szabó Andrea (TK PTI), Zsigmond Csilla (TK KI)
A kutatás külső résztvevői: Varga Zsombor (Debreceni Egyetem), Czibere Ibolya (Debreceni Egyetem)
A kutatás leírása:
A gazdaságban felfelé ívelő 2015-2019 időszak után a magyar társadalom több válsággal szembesült. A COVID pandémiában 48000-en haltak meg, az energiaválság, a nemzetközileg is magas európai infláció új egyéni, családi és közösségi alkalmazkodási stratégiákat tett szükségessé. A kutatási projekt célja, hogy a kimutassa a válságidőszak társadalomszerkezeti változásait, feltárja a lakosság adaptációs stratégiáit, választ találjon arra, hogy milyen társadalmi jellemzőktől függ az adaptáció sikere vagy kudarca, és hogy ezek ismeretében mi a felétele az innovatív szociális és gazdasági válságkezelésnek.
Ebben a kutatásban 2025-ig 4500 fős felmérést tervezünk, amely mellett kvalitatív interjúkat is készítünk. A társadalmi integrációt többdimenziós jelenségként fogjuk fel, amelyet sikeresen összekapcsoltunk a társadalmi egyenlőtlenség hagyományos dimenzióival. Ez a módszer különösen alkalmas a lakosság válságok kihívásaihoz való alkalmazkodásának kutatására, mivel komplexitása lehetővé teszi a siker vagy kudarc mögött meghúzódó okok elemzését.
Ennek a megközelítésnek megfelelően kutatásunkban a foglalkozási egyenlőtlenségeket és mobilitást, a munkaerő-piaci integrációt, a szegénység és újraelosztás kérdését, a család integrációs funkcióit, a politikai és helyi integrációt, a társadalmi hálózatok szerepét az alkalmazkodásban, valamint migráció, lakhatás és egészségügy.
A kutatás végén összehasonlítjuk az egyes dimenziókban fellelhető adaptációs típusokat, jellemzőket, és kísérletet teszünk ezek elméleti szintézisére.