TWIN4DEM: A demokratikus ellenálló képesség erősítése a digitális ikrek révén
H2020
2025 - 2027
Kutatásvezető a TK SZI részéről: Gerő Márton
Kutatás résztvevői: Körtvélyesi Zsolt (HUN-REN TK JTI), Zsigmond Csilla (HUN-REN TK KI)
Az elmúlt évtizedben számos demokratikus rendszert értek belső fenyeetések és kihívások a hatalmukat kiterjeszteni szándékozó kormányzatok révén. Az angolul “executive aggrandisement” (a végrehajtó hatalom kiterjesztése) néven ismert folyamatok széles körben keltenek aggodalmat keltett a szakértők, a politikai döntéshozók és az állampolgárok körében is, az európai demokrácia hosszú távú stabilitásával kapcsolatban. Ugyan rengeteg aattal rendelkezük a eokráciák űködéséről és állapotáról, ennek ellenére a jelenség mögött meghúzódó összetett, többdimenziós okokat még mindig nem sikerült egyértelműen meghatározni a hagyományos kutatási módszerek segítéségével.
A TWIN4DEM ezért a legmodernebb számítógépes társadalomtudományi módszereket így például a természetes nyelvi feldolgozást, az adataggregációt és a dinamikus szimulációs modelleket használja fel a demokrácia erőziójénak és a végrehajtó hatalom kiterjesztése folyamatainak vizsgálatára. A projekt négy európai politikai rendszerének első digitális ikerpárjának prototípusát fogja elkészíteni: Csehország, Franciaország, Magyarország és Hollandia. Ezek a digitális ikrek valós forgatókönyveket fognak szimulálni, segítve a kutatókat és az érdekelt feleket abban, hogy jobban megértsék a demokratikus eróziót kiváltó tényezőket és a politikai döntések hatását.
A 2025. január 1-jén induló projekt három évig tart, és európai partnerek vesznek részt benne, köztük az Université Catholique de Lille (Franciaország), a GESIS Leibniz Társadalomtudományi Intézet (Németország) és a Fundazione Bruno Kessler (Olaszország), Linnaeus Egyetem (Svédország), Babeş-Bolyai Egyetem (Románia), HUN-REN Társadalomtudományi Központ (Magyarország), Károly Egyetem (Csehország), Eticas Research and Consulting (Spanyolország), Democracy International (Németország) és Diadikasia Business Consulting (Görögország). Ezek az intézmények együttműködnek majd a szöveges és nem szöveges adatok feldolgozására és elemzésére szolgáló fejlett eszközök kifejlesztésében egy befogadóbb, részvételi kutatási környezetben.