Karbonsemleges egészségügy?

A világon elsőként Anglia tűzte ki célul az egészségügy klímabaráttá alakítását

„Net zero NHS” – így hívják azt a programot, amellyel két lépcsőben 2040-ig, illetve 2045-ig megvalósítja az egészségügyi rendszer karbonsemlegességét az Egyesült Királyság egészségügyi és szociális intézményrendszerét működtető National Health Service (NHS). Az NHS vállalásának jelentősége túlmutat az egészségügyön. A szervezet az Egyesült Királyság legnagyobb munkáltatója 1,3 millió alkalmazottal, emellett kiemelt gazdasági szereplő is, a szigetország gazdaságának közel 10%-át képviseli, működése során számos tényezőn keresztül az ország üvegházhatású gáz kibocsátásához is jelentős mértékben, 4%-al járul hozzá.

Korábbi hírlevelünkben[1] bemutattuk, hogy Angliában csökken az egészségügy karbonlábnyoma. A tendenciákat és lehetőségeket elemezve egy szakértői csoport bizonyítékokon alapuló, forgatókönyveket és intézkedéseket is tartalmazó jelentést készített az NHS további karbonlábnyom csökkentésének lehetőségeiről.

A jelentés[2] az egészségügyi rendszeren belül tevékenységi körönként elemzi, hogy melyik hogyan és milyen mértékben járul hozzá a karbonlábnyom nagyságához. A nemzetközi gyakorlatnak megfelelően három fő csoportot vizsgál, az NHS saját direkt kibocsátása (scope1), az indirekt kibocsátás a vásárolt energia használatából (scope2), az egyéb indirekt kibocsátás (scope3), valamint figyelembe veszi az utazáshoz kapcsolódó emissziókat is. A különböző területekre kidolgozott forgatókönyvek alapján a csökkentésre részletes intézkedési terveket készítettek: NHS Carbon Footprint (2040), NHS Carbon Footprint Plus (2045).

Forrás: NHS, Delivering a ‘Net Zero’ National Health Service

A célok eléréséhez az NHS több éve folyó fenntarthatósági intézkedéseit, többek között, az alábbi irányokban szükséges továbbfejleszteni:

  • Az egészségügyi ingatlanok, létesítmények esetében új kórházak intézmények építése (karbonszegény alapanyagok, a működés szempontjából rugalmasan átalakítható stb.), a régiek megfelelő felújítása (világítás, fűtés, hűtés, szigetelés stb.), az épületek használatának optimalizálása (monitorozás, intelligens szabályzó rendszerek stb.), valamint helyben előállított megújuló energia és hőtermelés használata javasolt. Hasonló módszereket kell alkalmazni a háziorvosi rendelést biztosító kb. 9000 épület esetében is.
  • Az Egyesült Királyság közlekedésének kb. 3,5%-a kapcsolódik az NHS tevékenységéhez (személyzet, páciensek, látogatók, beszállítók, üzleti utak stb.). A javaslatok között szerepel alacsony kibocsátású gépjárműpark üzemeltetése, a nem szükséges utazások számának csökkentése, IT technológia és telemedicina használata, az aktív közlekedés (gyaloglás, biciklizés stb.) támogatása.
  • Az indirekt emissziók (beszerzési láncok) csökkentési lehetőségei: a beszerzett termékek hatékonyabb használata, alacsonyabb karbonlábnyomú termékkel való helyettesítésük, illetve dekarbonizált beszállítók választása. Általánosan javasolt az egyszer használatos eszközök, a papír, a hulladékok, az ételmaradék csökkentése, hatékonyabb felhasználási és újrahasznosítási technológiák bevezetése.
  • Az NHS gyógyszer felhasználásának elemzése szerint a gyógyszerek karbonlábnyomának döntő hányada a gyártás és szállítás során keletkezik, két termékkör esetében adódik kibocsátást csökkentő lehetőség. Az altatógázok és inhaláló eszközöknél a páciensek részére történő felírás optimalizálása, alacsony karbontartalmú anyagok használata, a termékgyártás és utófeldolgozás fejlesztése javasolt.
  • Kevesebb cukrot, sót és zsírt tartalmazó, növényi alapú, helyi termelőktől vásárolt, szezonális jelleggel előállított élelmezés javasolt, amely a karbonlábnyom csökkenése mellett az egészségre is jótékony hatással van.       

 

Az ambiciózus cél eléréséhez a tervezett intézkedések végrehajtása után is még megmaradó karbonlábnyom csökkentése további, újabb kihívásokat jelent. Kiterjedt célzott kutatás, innovatív technikai újítások kidolgozása, az érdekeltek szoros együttműködése, korszerű informatikai megoldások kifejlesztése, valamint megfelelő finanszírozás biztosítása szükséges a kitűzött cél eléréséhez.

[1] https://szociologia.tk.hu/csokken-az-egeszsegugyi-ellatorendszer-karbonlabnyoma

[2] NHS, Delivering a ‘Net Zero’ National Health Service

https://www.england.nhs.uk/greenernhs/wp-content/uploads/sites/51/2020/10/delivering-a-net-zero-national-health-service.pdf

 

 

Bobvos János