Szúnyog monitoring projekt

Fordulópont 180° - Jó gyakorlatok és megoldások

 

A globális megatrendek - elsősorban a klímaváltozás és a globális kereskedelem – következtében egyre nagyobb az esély, hogy új, inváziós rovarok, szúnyogok érkeznek Európába, így a Kárpát medencébe is. Az éghajlatváltozás, a melegedés elősegíti azt, hogy ezek a nem őshonos rovarok megtelepedjenek nálunk is, így növekszik annak az esélye, hogy új, ismeretlen betegségek kórokozóit vigyék át a gazdaszervezetektől az emberekre. Számos nemzetközi szervezet (pl. a WHO, Európai Környezetvédelmi Ügynökség), hívta fel a figyelmet arra, hogy nagyon fontos lenne ezeknek a rovaroknak a monitorozása, hogy kellő ismeretek álljanak rendelkezésre a fajok elterjedtségéről és kórokozó hordozásukról.

Az ELKH Ökológiai Kutatóközpont (ÖK) 2019-ben indította el a „citizens’ science” megközelítéssel a „szúnyogmonitor” programot, amit azóta minden évben tavasszal újraindít. A program a lakosság bevonásával térképezi fel az emberre veszélyes kórokozókat, vírusokat is terjesztő, invazív csípőszúnyogfajok hazai terjedését.

A program honlapja (www.szunyogmonitor.hu) ismerteti a hazai szúnyogfajokkal kapcsolatos legfontosabb ismeretekt. Hazánkban összesen 50 őshonos csípőszúnyogfaj él, de az elmúlt tíz év során három új inváziós faj is érkezett, amelyek potenciálisan számos, emberre és háziállatra veszélyes betegség kórokozóit – különböző vírusokat, fonalférgeket – terjeszthetik. Az esetleges járványok megelőzésének első lépése az inváziós szúnyogfajok területi előfordulásának feltérképezése, annak vizsgálata, hogy milyen módon terjednek, mikor jelennek meg, továbbá hogy hordozzák-e a különböző betegségek kórokozóit.  

A program szervezői arra kérik a lakosságtól, hogy ha úgy vélik, hogy tigrisszúnyogot észlelnek, készítsenek róla fényképet, vagy küldjék el magát az állatot a helyszín megjelölésével. A projekt a citizen science módszerét használja, azaz a lakosság, iskolák, biológia tanárok segítségét várják. A honlap a gyakori kérdések menüpont alatt ismerteti a legfontosabb inváziós szúnyogfajokat, nagyon informatív infografikán mutatja be a tigrisszúnyog lehetséges tenyészhelyeit és a védekezés módját.

A citizen science egy olyan, nemzetközi viszonylatba is gyorsan terjedő módszer, amit a tudományos kutatásban egyre többen alkalmaznak. Jelentősége abban rejlik, hogy nagy mennyiségű adatok gyűjtését teszi lehetővé a lakosság bevonásával.

Fontos, hogy a projektet, annak honlapját több ember megismerje, hiszen ezzel növelni lehet a lakosság részvételi kedvét ebben a modern és társadalmilag hasznos kutatási projektben, ezzel együtt pedig a beküldött adatok mennyisége is növekedhet.

A kutatók szerint az is lényeges, hogy a szúnyogirtás gyakorlatában figyelembe vegyék a Szúnyogmonitor projekt eredményeit. Ugyanis, ha a hatóságok a járványügyi fenyegetettség, illetve az invazív csípőszúnyogok okán terveznek irtást, akkor célszerű ott irtani ezeket a fajokat, ahol azok ténylegesen előfordulnak. Ha azonban a környezetet megterhelő szúnyogirtási programot a célfajok tényleges elterjedésének figyelmen kívül hagyásával szervezik, akkor az ország nagy területét feleslegesen fújják be káros irtószerekkel.

A lelkes állampolgárok 2021. egy mobilapplikációs (MosquitoAlert) felületen keresztül is tudnak fényképeket és egyéb információkat küldeni a kutatáshoz.

A projektről hírt adtunk az Éghajlatváltozás és Egészség Jelentés Kézikönyvében is 2020-ban.

A projekt leírása a https://elkh.org/hirek/szunyogmonitor-hu-a-citizen-science-modszer-alkalmazasaval-uj-kutatasi-projektet-indit-az-ok-a-jovobeni-lehetseges-jarvanyok-megelozesenek-tamogatasara/

Részletes információk, eredmények a  www.szunyogmonitor.hu oldalon találhatók.