”Race to Zero” - az egészségügy is versenyben a karbonsemlegesség eléréséért

Az ENSZ éghajlatvédelmi kampányához egészségügyi intézmények is csatlakoznak

2021 májusa óta 21 országból 11500 kórházat és egészségügyi centrumot képviselő mintegy 50 egészségügyi intézmény jelentette be csatlakozási szándékát a „Race to Zero” kezdeményezéshez. Az ENSZ 2020-ban meghirdetett globális gyűjtőkampányának célkitűzése, hogy az éghajlatváltozás mérséklése érdekében segítse az üzleti és civil, városi és regionális, valamint befektetői szférát a karbonsemlegesség helyreállításában.

A ”Race to Zero” kampányhoz azok a nem-kormányzati szereplők csatlakozhatnak, akik hiteles, megvalósítható és ambiciózus módon vállalják a zéró karbon-kibocsátás elérését 2050-ig. A felhíváshoz már 31 régió, 733 város, 622 felsőoktatási intézmény, 3067 üzleti és 173 befektető cég csatlakozott 120 ország bevonásával. Ez eddig a legnagyobb szövetség, amely elkötelezett a karbonsemlegesség elérése érdekében. A szereplők együttesen a globális szén-dioxid kibocsátás közel 25 százalékát és a GDP több mint 50 százalékát fedik le. A felhíváshoz számos magyar intézmény is csatlakozott, nagyvállalatok mellett városok, illetve kis- és középvállalkozások is.

A ”Race to Zero” kampányhoz az egészségügyi intézmények hivatalosan az Egészségügy Ártalmak Nélkül (Health Care Without Harm, HCWH) nemzetközi szervezeten keresztül kapcsolódhatnak. Az eddig csatlakozott és várhatóan növekvő jelentkezőszám felhívhatja a kormányzati szereplők figyelmét a terület fontosságára, gyorsíthatja a karbonsemlegesség elérésének folyamatát.

A kampány fő célkitűzései az innováció és az átalakulás. A célok között szerepel az üzleti vállalkozások növekedésének és védelmének támogatása, a költségek csökkentése, a pénzeszközökhöz való hozzáférés javítása, az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának korlátozására vonatkozó politikák kidolgozásának elősegítése, és érvényesülésük biztosítása [1]. A kampányhoz kapcsolódók széles spektruma és jelentős száma megerősíti: a nem-kormányzati szektor is képes összefogni annak érdekében, hogy egy szénmentes gazdaság felé mozduljunk el.

 Forrás: https://unfccc.int/climate-action/race-to-zero-campaign

A csatlakozáshoz vállalni kell, hogy az adott cég/város/régió 2050-ig eléri a klímasemlegességet, ez különböző szektorális, vagy térségi szövetségeken (partnereken) keresztül történhet. A vállalás megvalósíthatóságát, hitelességét egy, az Oxfordi Egyetem által vezetett szakértői testület vizsgálja meg kidolgozott kritériumrendszer alapján, és jóváhagyás után fogadják el és veszik nyilvántartásba [2]. A kampányban hazánkat jelenleg a Magyar Telekom Nyrt., városként Budapest és Kaposvár, a KKV-szektorban a Grüne Antwort Kft., az  Eki Creative Kft., a Schönherz Iskolaszövetkezet, az Aplomb Kft. és a Vill-land Kft. képviseli.

A kampányban az egészségügyi intézményeket a HCWH nem-kormányzati érdekeltségű nemzetközi szervezet (NGO) képviseli, melynek fő célkitűzése globális szinten elősegíteni a környezeti szempontból fenntartható egészségügyi rendszerek kialakítását. Az 1996-ban alakult szervezet nemzetközi aktivitása gyorsan növekedett, a környezeti problémák kezelésére egy egészségügyi intézményekből (kórházak, egészségügyi szolgáltatások, egészségügyi szervezetek, egészségügyi rendszerek) álló nemzetközi hálózatot alapítottak 2011-ben. A hálózatnak (Global Green and Healthy Hospitals, GGHH) jelenleg 65 országból több mint 1300 társult tagja van, amelyek több mint 36000 kórház és egészségügyi centrum képviseletét látják el [4].

A HCWH az elmúlt évtizedben aktív jelenlétével az egészségügy/éghajlatváltozás szakterület globálisan is meghatározó szereplőjévé vált. Módszertant dolgoztak ki az egészségügy karbonlábnyomának meghatározásához, a globális és országos szinten is publikált eredmények alapján stratégiai és gyakorlati útmutatókat dolgoztak ki a környezeti fenntarthatóság elérése érdekében. A szervezet az éghajlatváltozás témakörében is szoros kapcsolatot alakított ki az érdekelt szervekkel, különösen az ENSZ egészségügyi, környezeti-éghajlati és fenntarthatósági szervezeteivel. Saját felhívást is közzétett a ”Race to Zero” kampány érdekében, illetve hivatalos összekötőként segíti az egészségügyi intézmények csatlakozását [5], amely nagymértékben hozzájárulhat a jelenleg zajló globális karbon-csökkentési folyamathoz.

 

 Bobvos János

 

[1] https://unfccc.int/climate-action/race-to-zero-campaign

[2] https://unfccc.int/climate-action/race-to-zero/who-s-in-race-to-zero

[3] https://noharm-global.org/content/global/about

[4] https://noharm-global.org/issues/global/global-green-and-healthy-hospitals

[5] https://healthcareclimateaction.org/racetozero