Kopasz, M., Győri, Á., Husz, I., & Medgyesi, M. (2024). Does attending to extremely poor clients increase the burnout of social workers?

Kopasz, M., Győri, Á., Husz, I., & Medgyesi, M. (2024). Does attending to extremely poor clients increase the burnout of social workers? European Journal of Social Work, 1–16. https://doi.org/10.1080/13691457.2024.2367069 (Q1)

ABSZTRAKT

A tanulmány azt vizsgálja, hogy a mélyszegénységben élő kliensekkel végzett munka hogyan járul hozzá a szociális munkások kiégéséhez Magyarországon. Korábbi kutatások kimutatták, hogy a szociális munkások által naponta végzett érzelmi munka olyan negatív következményekkel járhat, mint a munkahelyi stressz és a kiégés. Néhány tanulmány arról is beszámolt, hogy a kliensek szegénysége több mechanizmuson keresztül is fokozhatja ezeket a következményeket. Ezen eredmények alapján azt a hipotézist fogalmaztuk meg, hogy a mélyszegénységben élőkkel foglalkozó szociális munkások nagyobb valószínűséggel fognak kiégni, mint a kevésbé szegény ügyfeleket kiszolgáló társaik. A család- és gyermekjóléti szolgálatoknál dolgozó szociális munkások körében végzett felmérés adatait többváltozós regressziós modellek segítségével elemeztük. A kiégést a Maslach Kiégés Leltár segítségével mértük, amely a kiégés három dimenzióját különbözteti meg: érzelmi kimerülés, deperszonalizáció és személyes teljesítmény. Eredményeink alapján a mélyszegény kliensekkel végzett munka nem jár magasabb érzelmi kimerüléssel és deperszonalizációval, mint a kevésbé szegény kliensek kiszolgálása. A mélyszegénységnek való kitettség ugyanakkor növeli a kiégést a szociális munkások körében a személyes teljesítmény alacsonyabb szintjén keresztül. Ez a megállapítás rávilágít annak fontosságára, hogy foglalkozzunk azzal a jelentős krónikus stresszel, amelyet a mélyszegénységben élőkkel dolgozó szociális munkások tapasztalnak, és amely hosszú távon különböző mentális és fizikai betegségeknek teszi ki őket.