Jó gyakorlatok - gyógynövénykutató

Fordulópont 180° - Jó gyakorlatok és megoldások

 

Boszorkánykonyha: több mint százéves a gyógynövénykutatás hazai fellegvára

Emlékszik-e vajon a kedves olvasó az anyai gondoskodás jóleső érzésére, amikor egy szabadban töltött napsütéses nyári nap után kipirosodott, a leégéstől fájó, lüktető bőrét édesanyja Irix spray-vel hűsítette? És vajon azt tudja-e, hogy a készítmény alapanyagai növényi eredetűek és a népi orvoslás gyakorlatából származó tudáson alapulnak?

Az „Éghajlatváltozás és egészség” című jelentés nemcsak a - zömében negatív - hatásokat tárja fel, hanem megoldásokat, alternatív lehetőségeket is bemutat a Kézikönyvben. Így hírlevelünk ötleteket, tanácsokat is ad a klímaváltozás és az egészség kapcsolatával foglalkozó gyakorlati szakembereknek, külföldi és hazai példák alapján.

A budakalászi Gyógynövénykutató Intézetet 1915-ben alapították. Nevükhöz fűződik a gyógynövényekkel kapcsolatos hazai kutatások elindítása és európai színvonalúvá fejlesztése, a botanikai leírások kidolgozása. A tudományos munka mellett nagy hangsúlyt fektettek a gyakorlati alkalmazásra is: gyógynövényeket honosítottak és vontak be a termesztésbe, vizsgálták azok kapcsolatát a drogokkal, részt vettek a normalizációban, olyan ellenőrzési rendszert dolgoztak ki, és működtettek, ami példaértékű volt egész Európában és világhírnevet szerzett a magyar gyógynövényeknek. Az először Magyarországon bevezetett gyógynövényminősítési rendszer követendő modellt szolgáltatott az európai országok számára.

Az intézet 1915-ös megalapítása óta hatalmas tapasztalatot gyűjtött a gyógynövényalapú készítmények fejlesztésében és gyártásában. Szakmai koncepciójuk alapja és egyben hitvallásuk, hogy a „klasszikus” gyógyszer és a növényi gyógyszer nem kizárják, hanem kiegészítik egymást. Vagyis, a tapasztalati alapokon nyugvó, ún. tradicionális gyógymódok, illetve az azonosított természetes és szintetikus farmakológiailag is bizonyított hatású hatóanyagokkal történő orvoslás nem egymás ellen fordulva, hanem kéz a kézben, egymást támogatva hivatottak az egészséget szolgálni.

Az intézetben olyan nemzetközi szakmai sikereket hozó kutatások és fejlesztések valósultak meg, mint Kabay János és Kelp Ilona kutatásai a mákalkaloidok mákszalmából történő előállítására vagy Békésy Miklós Kossuth-díjas tudós anyarozstermesztési kutatásai, amely 1934-ben szabadalmaztatott eljáráshoz vezetett. A Gyógynövénykutató Intézet kutatói az elmúlt 20 évben több mint 60 gyógynövényalapú terméket fejlesztettek ki. Ezek közül kiemelkedő jelentőségűek a tradicionális növényi gyógyszerek, amelyek számos nem fertőző betegség tüneteinek enyhítésére alkalmazhatók.

Gyógynövényalapú kozmetikai készítményként Magyarországon és külföldön ismételten gyártják és forgalmazzák az égési sérülések (például a túlzott napozás miatti leégés) ellen évtizedek óta ismert és alkalmazott Irix és Naksol spray-t, amelyek alapanyagai szintén növényi eredetűek és a népi orvoslás gyakorlatából származó tudáson alapulnak. A gyógynövénykészítmények előállításához szükséges kutatások, az engedélyeztetési eljárások és a készítmények gyártása is az intézetben történik.

Koltay Erika