Éghajlatváltozás forgatókönyvek

Projektvezető

Antal Z. László

Résztvevők

Antal Z. László
Bartholy Judit

A kutatás

A természet egyre gyakoribb és egyre erőteljesebben jelentkező változásai válaszra kényszerítik az emberiség egészét, az egyes országokat, de a helyi közösségeket, családokat és az egyes embereket is. Minden társadalom számára a fennmaradása érdekében alapvető fontosságú kérdés: milyen gyorsan képes a megváltozott körülményekhez alkalmazkodni. Kutatásunk célkitűzése az volt, hogy a Magyarországon ritkán alkalmazott akciókutatás módszerével (action research) vizsgáljuk meg a társadalmi rugalmasságot segítő és nehezítő társadalmi feltételeket.
 
Mivel az éghajlatváltozás miatt kialakuló „extrém időjárási jelenségek” sokfélék (árvíz, belvíz, aszály, hőség, magas UV sugárzás, szélviharok…), (VAHAVA, 2007) és nem lehet minden várható veszélyre kidolgozni a megfelelő választ, ezért kutatásunkban a megnövekedett UV sugárzásokra adott válaszok vizsgálatára koncentráltunk.
 
2007 nyarán folytattuk a tavaly elkezdett munkát, amelynek célja a lakosság tájékoztatása és a rugalmas társadalmi válaszok segítése. Ezért ebben az évben is nyilvánosságra hozzuk az OMSZ-től kapott UV adatokat. Két plakátokat készítettünk (egyet a felnőttek és egyet a gyerekek részére) a biztonságos napozás szabályairól, amelyeket több helyen is kitettünk. A Magyar Vöröskereszt 45 balatoni strandon tájékoztatja a fürdőzőket a kialakult új veszélyes helyzetről és a szükséges védekezési módokról. Kutatásunk keretében elkészült az UV riadó terve, amely már ezen a nyárom több napon keresztül életbe is lépett.
 
Feltételezésünk szerint az eddig kidolgozott és alkalmazott programok segítenek a társadalmi rugalmasság növekedésében. Mindez egy több éves munka első lépéseinek tekinthető, amelyet az MTA és MEH támogatásának köszönhetően kezdhettünk el. A támogatás befejezése után a megkezdett munka folytatódik, amelynek eredménye hosszútávon a betegségek csökkenése és a társadalmi rugalmasság feltételeinek jobb megismerése lehet.